Решението за това, как да изглежда домът ни е изцяло наше. Ние имаме в представите си реална визия какво трябва да се промени, как и по какъв начин.
Много често обаче се нуждаем от консултант, който да помогне във взимането на това решение. За това ще разкажем днес – как да изберем консултант за дизайн и декорация на жилище?
Умението да консултираш и продаваш са две различни неща
В България има големи търговски вериги за дом и градина. Те са необходимост, защото голяма част от българите искат веднага да направят нужната промяна. Когато това е необходимо отиваме да пазаруваме там. Има богат избор и почти всичко е налично като решение.
Един от проблемите с който съм се сблъсквал е обслужването и най-вече липсата на компетентност. Проблемът е че, консултант – продавачите нямат интимното усещане за това, какъв ефект търсите във вашият дом.
Много пъти съм обяснявал как искам да изглежда една стая, но единственото което ми предлагат е избор от решения. Аз обаче имам нужда от помощ в дизайна, в правилното функциониране на дизайна, перспективата или усещането за пространство.
Ето защо, първата стъпка, която трябва да направите е да вземете решение – имате ли нужда от помощ при дизайн на помещение, или вече знаете как ще изглежда то, и са ви необходими материали.
По-голяма търговска площ не означава по-голям избор
По-голяма търговска площ означава единствено по-голяма търговска площ. От кого? От всеки един магазин в града или областта. Само толкова. Пример: ако ви се налага да правите ремонт на банята започнете с търсене в Интернет по ключови думи – баня, мивка, тоалетна, биде, плочки, фаянс, гранитогрес и каквото се сетите.
Защото ще установите, че съществуват търговски обекти в центъра на даден град, които могат по отношение на продуктова гама да сложи в малкият си джоб големите търговски комплекси. Факт!
Да познаваш продукта не означава да познаваш клиента
В големите търговски вериги продължителната лична комуникация е много рядка. Това е поради следният факт – продавачите са там за да продават N на брой стоки. Те трябва да обясняват функцията на продукта, как се прикрепва, каква е гаранцията, какви са особеностите, какви са алтернативите и какви са цените.
Т.е. – те познават продуктите си, но познават ли вас? Съветът ми е да търсите не търговски вериги, а търговски обект. Там където могат да ви поканят да седнете, да предложат кафе, да ви попитат как са нещата при вас, от какво се нуждаете и как смятате да го постигнете.
Това е техният начин да се докоснат до малка част от същността ви, но това ще е началото на помощта им. Тези хора не продават стоки, те продават усещане. Те придават уникалност на продукта и винаги ще ви изтъкнат безброй вариант за избор и няма да се ограничават в наличното.
Те са по-гъвкави и единствената им цел е една – вие да сте доволни. Защото най-голямата реклама за тях е вашето мнение. Така знаят (вие също), че вашето удовлетворение е следващият нов клиент, пристигнал при тях по ваша препоръка.
Позитивни хора
Търсете позитивните хора в тези процеси. Имате си достатъчно проблеми, ежедневието е изпълнено с препятствия, така че, не е необходимо консултант-продавача да ви натоварва и с неговите. Служителите в малките търговски обекти, нямат този наплив от хора, който допълнително да тормози и тях с всякакви ненужни въпроси.
Ето защо именно там се концентират по отзивчивите и усложливи служители, готови да от сърце и душа.
Разликата между големите търговски вериги и обикновен търговски обект е следната – при първата ситуация ще ви посрещнат по задължение (ние сме най-големите, имаме всичко и даваме хиляди левове за реклама). При втората ситуация ще ви посрещнат с усмивка (ние сме тук заради ТЕБ, добре дошъл).