Един от лесните начини да регистрирате фирма в България е да направите регистриране на ЕООД и ООД онлайн. Причините за това са следните: не губите излишно време да чакате по опашки и ви излиза по евтино.
Препоръчвам ви да не регистрирате фирма ЕТ, защото като ЕТ вие сте физическо лице с Булстат и отговаряте с вашите активи на физическо лице – автомобил, къща, апартамент, компютри, машини и прочие.
Когато регистрирате ЕООД и ООД самото наименование подсказва отговорността ви – дружество с ОГРАНИЧЕНА отговорност. Тук вие отговаряте с размера на капитала, който притежавате в една компания, а не с личните си вещи.
Разликата между ЕООД и ООД е в смисъла на самата абревиатура – Еднолично дружество с ограничена отговорност (един собственик или един притежател на дружественият капитал) и дружество с ограничена отговорност (повече от един съдружник и повече от един притежател на капитала).
Долу съм изброил подробни стъпки как да се направи регистриране на ЕООД и ООД онлайн.
Стъпка 1 – Електронен подпис
Най-важното нещо и първото, което да направите е да си закупите и активирате електронен подпис. Той трябва да е на вашето име като физическо лице, не на фирма.
Това е така, защото вие като физическо лице ще правите регистрацията на дружеството. Препоръчвам ви да закупите електронен подпис от един от следните търговци – StampIt или Infonotary.
Има и други разбира се, но аз предпочитам да се доверя на тези две фирми, тъй като съм ползвал услугите на две от тях и съм доволен. Аз ползвам StampIt – на флашка с вградена микро sim – удобна за носене и винаги мобилна.
След като сте закупили електронен подпис, преминавате на стъпка 2.
Стъпка 2 – Изберете име на фирмата
Тъй като ще правите регистриране на ЕООД и ООД онлайн, не е необходимо да се възползвате от услугата на Търговският регистър (http://www.brra.bg/) „Запазване на име“.
Съветвам ви когато влезете в страницата на търговският регистър да посетите меню „Справки“ и съответно „Права върху фирми“ и да напишете избраното от вас име.
Ако то не е запазено или не съществува като юридическо лице, ще излезе съобщение „Няма намерени резултати“, което е знак, че това име е свободно и може да го използвате.
Стъпка 3 – Подготвяне на документи за ЕООД
В зависимост от това каква форма на регистрация ще изберете – ЕООД или ООД има разлика в документите. Тя не е съществена, но е факт.
Ако ще регистрирате ЕООД трябва да подготвите следните документи:
Учредителен акт на дружеството – в него се вписва наименованието на фирмата, седалище, дейност на фирмата и собственик на капитала.
Решение на едноличният собственик на капитала – в него вписвате абсолютно същата информация, както е в Учредителният акт, но в сбит вариант.
Декларация по чл. 13 ал.4 от ЗТР – чрез нея декларирате истинността на заявените от вас обстоятелства.
Декларация по чл. 141, ам.8 от ТЗ – чрез нея декларирате, че не участвате или през последните две години не сте участвали в дружествата обявени в несъстоятелност, или в процес на несъстоятелност.
Също така и че, нямате наказателни постановления по създаване и съхраняване на запаси по закона за запасите от нефт и нефтопродукти.
Декларация по чл.142 от ТЗ – чрез нея декларирате, че не сте в несъстоятелност, не сте съден за банкрут и не сте лишен от правото да изпълнявате търговска дейност.
Образец от подписа – това е единственият документ, който трябва да бъде заверен нотариално и подписите се полагат пред нотариус. Нотариалната такса варира между 6 и 12 лв.
Стъпка 3.1 Подготвяне на документи за ООД
Ако ще регистрирате ООД, документите, които ще трябва да подготвите са следните:
Дружествен договор – в него се вписва същата информация като в учредителният акт, но с разликата, че тук се вписват всички собственици на капитал.
Протокол от общото събрание на съдружниците – чрез него декларирате решенията, взети за учредяване на дружеството.
Декларация по чл. 13 ал.4 от ЗТР – чрез нея декларирате истинността на заявените от вас обстоятелства. Ако дружеството ще има един управител – попълва я само той; ако дружеството ще има повече от един управител – попълва се само от този, който ще бъде заявител на документите.
Декларация по чл. 141, ам.8 от ТЗ – чрез нея декларирате, че не участвате или през последните две години не сте участвали в дружествата обявени в несъстоятелност, или в процес на несъстоятелност.
Също така и ако нямате наказателни постановления по създаване и съхраняване на запаси по Закона за запасите от нефт и нефтопродукти. Ако дружеството има повече от един управител – попълва се от всички.
Декларация по чл.142 от ТЗ – чрез нея декларирате, че не сте в несъстоятелност, не сте съден за банкрут и не сте лишен от правото да изпълнявате търговска дейност. Ако дружеството има повече от един управител – попълва се от всички.
Образец от подписа – това е единственият документ, който трябва да бъде заверен нотариално и подписите се полагат пред нотариус.
Ако дружеството има повече от един управител – за всеки управител се изготвя по един такъв образец, и се подписва пред нотариус от всеки един. Нотариалната такса варира между 6 и 12 лв.
Стъпка 4 – Откриване на набирателна (капиталова) сметка и плащане на държавна такса за регистриране на ЕООД и ООД онлайн
Освен всичките описани по-горе документ, при регистриране на ЕООД или ООД онлайн (и не само), трябва да направите още нещо – да откриете набирателна (капиталова сметка) и да внесете държавната такса за регистриране.
Набирателната сметка се казва капиталова – това сметката по която ще внесете капитала на новото дружество, което сте определил в Учредителният акт или дружественият договор.
Таксата за регистриране на ЕООД и ООД онлайн е 55 лв. (ако регистрирате дружеството в Агенцията по вписвания на място, таксата е 110 лв.)
Важно преди регистриране на ЕООД и ООД
Абсолютно всички документи описани по-горе, трябва да бъдат подписани от вас и след това сканирани и във формат pdf с подписите.
Включително в този формат трябва да направите и платежните нареждания от банката за откриване на набирателна сметка и внесена държавна такса.
Когато изпълните всичко по-горе е време да започнете процеса по регистриране на ЕООД И ООД онлайн.
Стъпка 5 – регистриране на ЕООД и ООД онлайн
Отворете сайта www.brra.bg и от менюто в дясно изберете „Електронни услуги“.
Изберете „А4 заявление за вписване на обстоятелства относно дружество с ограничена отговорност“ и маркирайте под него „За първоначално вписване“.
Данни за заявителя
Тук попълвате вашите данни като физическо лице, такива, каквито фигурират в документите изготвени от вас, които най-накрая ще прикачите.
При ООД тук се попълват данните на този човек, който е определен да бъде заявител на документите и притежава електронен подпис.
След като попълните тази информация, натиснете бутона „Запиши и продължи“ и ще бъдете препратени на следващата стъпка „Основни обстоятелства 1“
Основни обстоятелства 1
В полето „Фирма“ попълвате наименованието на бъдещото дружество, но без правната му форма (без ЕООД или ООД). В полето за изписване на чужд език попълвате фирмата ви на латиница, но с правната форма – с Ltd.
По-долу попълвате „Адрес на седалище“ на фирмата, както е в учредителният акт или дружественият договор, и адрес за кореспонденция.
В „Предмет на дейност“ попълвате предмета на дейност точно по същият начин, записан в Учредителният акт или дружественият договор.
Полето „Основна дейност по КИД“ не е задължително и може да не го попълвате. След като сте готови, натиснете бутон „Запиши и продължи“ и системата ще ви препрати на към следващата стъпка.
Основни обстоятелства 2
В полето „Управител“ се въвежда името и данните на управителя на дружеството. При повече от един управител се избира коя от трите форми на управление ще е – заедно, поотделно или по друг начин.
Ако дружеството е учредено за неопределен срок, не попълвате клетките по-долу, ако е учреден за конкретен срок – попълвате крайният срок на дружеството.
Също така, ако дружеството е тип „Консорциум“ или „Холдинг“ то то е дружество със специални условия и трябва да попълните в клетка „Специални условия“ – какви са те.
Когато сте готови натиснете „Запиши и продължи“ и системата ще ви препрати на следващата стъпка.
Основни обстоятелства 3
Ако Вашата фирма е ЕООД трябва да попълните само точка 23 „Едноличен собственик на капитала.” – вписвате името, ЕГН-то на управителя и държавата. Ако фирмата е ООД попълвате само точка 19 „Съдружници”.
С бутона „Добави съдружник” можете да добавите още полета, в които да впишете всички съдружници. И при регистрация на ЕООД, и при ООД точки 24 и точка 27 не се попълват при първоначална регистрация, т.е. оставяте ги празни.
Можете да преминете на следваща стъпка със „Запиши и продължи” и системата ще ви препрати на „Капитал“.
Капитал
Вточка 31 въвеждате размера на общият капитал който сте определи за дружеството. В т.32 въвеждате реално внесеният капитал на дружеството съгласно платежното нареждане за откриване на набирателна сметка.
В т.33 се попълва само ако имате не-парични вноски, част от капитала. Натискате „Запиши и продължи“ и системата ще ви прехвърли към „Приложения“.
Приложения
Това е мястото, където ще трябва да прикачите документите, които сте приготвили по-рано. Стъпките са следните:
– Oтметнете клетка „Съгласие за получаване на отказ/указание по електронен път“ – Съгласен съм, и си въведете електронна поща. На нея, при отказ или указания за регистрация ще получите уведомление за това.
– Kлетка „Адрес на територията на страната за връчване на отказ по чл. 24 от Закона за търговския регистър“ натиснете „Извличане адрес на управление на търговеца“, ако съвпада с адреса по регистрация. Ако не – трябва да попълните по-долу адреса на управление.
– В „Описание приложение“ е списък от падащо меню с документите за прикачване. Сега е момента да активирате електронният си подпис, защото всеки момент ще ви потрябва.
– От списъка с падащо меню избирате конкретен документ и го прикачвате. Например: избирате Учредителен акт, изтегляте pdf файла на Учредителният акт от вашият компютър, отмятате „Оригинал“ и натискате прикачи.
Документа е прикачен и вие ще го видите това. Така повтаряте за всеки един документ по отделно същата процедура.
Ако нещо обърквате по прикачването, имате възможност да премахнете сбъркан прикачен документ и да повторите процедурата за него конкретно отново.
– Има и няколко документа, които няма да намерите в списъка с падащото меню. Това са Решението на едноличния собственик на капитала, Декларацията по чл. 141, ал. 8 от ЗТР и Декларация по чл. 142 от ЗТР.
Затова, когато стигнете до тяхното прикачване, изберете от падащото меню опцията „Друг:”, след това в полето „Наименование” напишете собственоръчно името на документа, който прикачвате и прикачете документа по същата процедура, упомената по – горе.
Напомняме Ви, че ако Вашата фирма е ООД и има повече от един управител трябва нотариално завереното съгласие и образец от саморъчния подпис на управителя.
Декларацията по чл. 141, ал. 8 от ЗТР, Декларацията по чл. 142 от ЗТР и Документа за внесен капитал да прикачите за всеки един от управителите.
Когато сте готови и сте прикачили всички документи, натиснете „Запиши и продължи“ и системата ще ви препрати в секция „Преглед“.
„Преглед“ – цялата попълнена информация до момента + прикачените документи излиза точно тук. Проверете я и ако има грешно попълнена информация – имате възможност да я коригирате.
Ако всичко е наред, натиснете „Подписване“ и реално ще се наложи да подпишете документите с електронният ви подпис, чрез избор на сертификат и парола за него.
Когато това го направите, автоматично ще бъдете препратени в нова страница в която ще получите входящ номер на заявката за регистрация. Този номер ще получите и на посоченият от вас e-mail.
Процедурата по регистриране на ЕООД и ООД онлайн, изглежда сложна, но реално може да я направите за два часа (да подготвите всички документи, да ги подпишете, сканирате, и въведете в системата).
По закон, до 24 часа след предоставяне на документите трябва да се случат едно от трите неща:
- Регистриране на ЕООД и ООД е отказано;
- Имате указания, които не сте изпълнили;
- Дружеството ви е регистрирано.
Проверка за състоянието на регистрацията
Тъй като, уведомление по електронна поща ще получите само при отказ или указания за изпълнения, ето къде може да проверявате състоянието на вашата регистрация:
В сайта www.brra.bg от менюто в ляво натискате „Справки“. Намирате линка „По входящ номер на заявление“ и натискате. Попълвате необходимите анти-СПАМ символи и пишете входящият номер, който сте получили.
Ако все още нямате ЕИК номер, излиза надпис „Обработват се“. Ако ви излезе ЕИК номер – вече сте регистриран ЕООД или ООД и може да продължите напред.
Надявам се сме били достатъчно полезни и изчерпателни с нашата статия, в която се съдържа всичко свързано с процеса по регистриране на ЕООД и ООД.