Проверка за наложени тежести върху имот

Индустрия - Как да...?
наложени тежести на имот

Как да проверите дали върху Вашия имот има наложени тежести? Да закупиш ново жилище отключва много емоции на радост и нови начала. Едновременно с това, този процес крие много рискове, които могат да дойдат от некоректността на продавачите или нотариусите. Това се характеризира с непогасени вноски, неплатени данъци или висящи съдебни дела.

В тази статия ще Ви посочим начините, по които да се уверите, че няма място за разочарования…или има и какви документи се искат от Вас, за да проверите. За набавянето им обаче може да се наложи да отделите твърде много време и усилия – има обаче начин да избегнете това – чрез услугите, които платформата EAU.bg предлага.

Какво представляват наложени тежести върху имота

Тежестите представляват ограничения на правата за владеене, за ползване и за правото на разпореждане. Използван е терминът „тежест“, защото това са задължения, които старият собственик на имота е трябвало да изплати, но това не се е случило и затова сега те „тежат“ на новия притежател.

Тези тежести могат да бъдат свързани както с право на ползване, право на строеж или право на строеж, които са вещни права така и  с възбрани и ипотеки, които са облигационни права. Те не се премахват автоматично след продажбата на къщата и с това новият собственик трябва да съобрази.

Как се проверява дали един имот има наложени тежести

Процесът за проверка на наложени тежести върху имота се осъществява чрез Удостоверение за тежести на имот или чрез електронна проверка в платформата на имотния регистър. Всеки гражданин на територията на Република България може да изисква този тип документ, който съдържа информация за това, дали има или няма висящи изпълнителни дела срещу него и ако има, пред кои съдебни изпълнители.

Тази справка за наложени тежести може да бъде получена само при Ваше изискване, но също така тя може да бъде получена без ограничение при заявка от която и да е фирма или юридическо лице. Желателно е този документ да бъде изваден непосредствено преди сключването на сделката. Но ако искате да си спестите време и усилия, можете да го направите в онлайн платформата им.

Това удостоверение може да се извади както от Имотния регистър от Агенцията по вписванията или с помощта на онлайн платформата на EAU.bg. За тази цел трябва само да ни предоставите информацията, която се иска от Вас – три имена, ЕГН на Вас или на лицето, което искате да проверите. Ако искате да направите проверка на фирма, вписвате името ѝ.

Препоръки: Желателно е изисканият период за проверка на наложени тежести върху имота да бъде по-дълъг (над 10 години), защото в срок от 10 години е по-голяма вероятността имотът да е бил общинска или държавна собственост. За да сведете до минимум финансовите рискове при закупуването на имота, извадете документа малко преди сделката.

Проверка на публичните задължения

Ако искате да проверите дали имате неизплатени данъчни задължения или неизплатени осигуровки, можете да се обърнете към Национална агенция по приходите (НАП). Регистърът на публичните задължения съдържа информация за задълженията на физически и юридически лица към публичните институции.

За да подадете запитване към НАП, трябва да направите регистрация в онлайн платформата (ако не разполагате с такава) или да отидете лично, където ще подадете молба за получаване на информация относно Вашите задължения.

Проверка в Централен кредитен регистър (ЦКР)

Ако искате да проверите дали имате забавени плащания по кредити, ипотеки или дали имате други финансови задължения, е необходимо да се обърнете със справка към Българска народна банка (БНБ). Това може да бъде заявено онлайн, като направите регистрация в платформата.

Ако държите на личен достъп, той може да Ви бъде осигурен чрез подаване на заявление в някой от филиалите на БНБ. Препоръчително е тази справка ЦКР (Централен кредитен регистър) да се прави поне веднъж годишно.

Оценка: 4.81 / 5 (130 мнения)